Program

29.05  Sobota

Film „Radical Resilience” + dyskusja
„Radical Resilience” to film dla wszystkich osób działających dla społecznej lub środowiskowej zmiany, który stara się poruszyć problem i zachęcić do dyskusji na temat insywidualnych i kolektywnych skutków wypalenia aktywistycznego.
Jak zrównoważone są nasze ruchy? Czy aktywizm nas wzmacnia czy wypala? Czy dynamika naszej grupy wspiera nas, czy wyciąga z nas energię? Jaki wpływ na to wszystko mają mechanizmy przywileju i opresji? Jak możemy budować aktywizm oparty o troskę, inkluzywność i wytrzymałość?

30.05 Niedziela

Warsztat wyobraźni – Up For Europe
warsztaty dekonstrukcji imaginariów produkowanych przez nasze społeczeństwa, tak aby wspólnie, kreatywnie i przy pomocy gier stworzyć wizję Europy, której młodzi ludzie chcieliby dla siebie i przyszłych pokoleń.

Przegląd różnych europejskich studenckich strajków okupacyjnych.
„Opowiem o ruchu studenckim w Chorwacji z 2009 roku. 35-dniowa okupacja części Uniwersytetu w Zagrzebiu zainspirowała studentów w innych miastach. Protestowano przeciw planowanym przez rząd cięciom publicznego dofinansowania edukacji wyższej, ale wypracowany wówczas kolektywny model zarzadzania – tzw. plenum – stał się punktem odniesienia także dla innych ruchów, w tym ruchów robotniczych. Na bazie doświadczeń z przeprowadzonej wówczas akcji powstał tekst „The Occupation Cookbook or the Model of the Occupation of the Faculty of Humanities and Social Sciences in Zagreb”. Na tym tle przedstawię ruch KKHP i doświadczenie studenckich okupacji z 2018 roku w Polsce.”

Wspinaczka segment 1: węzły, materiały, BHP.

31.05 Poniedziałek

Vinyasa yoga z elementami yin.

Zielski opór – Rozkwity o podstawach zielarstwa.
warsztat o tym, że zielska mogą nas uczyć jak być bardziej niezależną od systemu, samodzielną i samowystarczalną. O podstawach zielarstwa i jak robić różne przetwory remedia.

Ciało/ głos/ emocje w relacji z przyrodą – Black Rose.
„Między ciałem a dziką przyrodą jest bardzo ścisły związek. Jakby na to nie patrzeć, ciało jest najbliższym nam kawałkiem dzikiej przyrody. Łączy nas z całym wszechświatem, składa się z materii tej samej, co gwiazdy, drzewa, rzeki, zwierzęta i kamienie. Mało tego – przez nasze ciało nieustannie przepływa cała ta materia. To, co jest chmurą za chwilę będzie moimi łzami, krwią. To, co jest promieniem słońca za chwilę będzie moim wewnętrznym ciepłem i energią. To, co jest wiatrem za chwilę będzie moim oddechem, a gleba wkrótce zamieni się w moje tkanki.”
Ryś Kulik

Co mogę zrobić dla lasu? Co las może zrobić dla mnie? Jak możemy się poznać, zbliżyć, lepiej zrozumieć nasze połączenie? Jak wejść w głębokie czucie siebie, lasu i jego ekosystemu? Podczas warsztatu będziemy eksplorować fizyczną interakcję z przestrzenią leśną, za pomocą wybranych zmysłów badać jej struktury, kształty, rozmiary.. będziemy także pracować ze sobą nawzajem, próbując choć na krótko wyjść z człowieczej skóry i przynależnej temu perspektywy. Sprawdzimy, jak zebrane w ten sposób informacje mogą przełożyć się na ekspresję naszego głosu i wyśpiewamy swobodnie płynącą z naszego czucia pieśń dla lasu.

Podstawy wspinaczki.

Wspinaczka segment 2: gąsienice, ósemka, taśmy.

1.06 Wtorek

Podstawy wspinaczki, a wieczorem powtórka węzłów.

2.06 Środa

Warsztaty z improwizacji scenicznej.
Impro jest metodą tworzenia form scenicznych bez napisanego scenariusza. Zazwyczaj nie używa się w nim również wyszukanej scenografii ani rekwizytów – kiedy aktorki_rzy wychodząc na scenę mają tylko siebie nawzajem i razem muszą budować całą historię od zera. Impro przede wszystkim uczy zaufania do drugiej osoby – wiary w to, że kiedy ja upadnę to ona mnie podniesie i gotowości, żeby zrobić dla niej to samo. Jednak warto dodać, że poprzez ćwiczenie impro można nabyć narzędzia, które są przydatne nie tylko na scenie. Są to takie umiejętności jak – słuchanie drugiej osoby, reagowanie na nią, współpraca. Pozwala przełamywać lęk przed wypowiadaniem się w grupie, może facylitować powstawanie relacji w zespole. Zmniejsza strach przed porażką, a nawet pokazuje, że poprzez przegrywanie można osiągnąć więcej niż przez same sukcesy.

Praca z emocjami w aktywizmie metodą Possibility Management.
„Nazywamy się Monika i Łukasz i chcemy się podzielić  mapami, które pokażą Wam nowe możliwości bycia z emocjami w aktywizmie, ale też w życiu na co dzień. Będziemy pracować w kręgu, w parach i wspólnie w grupie. Korzystamy z narzędzi Zarządzania Możliwościami (Possibility Management).  Ten warsztat jest dla nas próbą przekazywania do świata czegoś, co jest dla nas ważne. Czujemy radość i strach, żeby to robić!  Jeśli chcesz poeksperymentować w bezpiecznej przestrzeni – zapraszamy ciepło!

Bondage Workshop.

Hatha Yoga.

Podstawy wspinaczki.

Wspinaczka segment 3: góra dół utrwalenie, ratowanie.

Uważność/ gry teatralne/ niewerbalna komunikacja.
Ćwiczenia pomagające w budowaniu relacji w grupie. W planach dużo ruchu, obserwacji osób wokół nas i próba wypracowania języka komunikacji niewerbalnej.

3.06 Czwartek

Cyfrowe platformy pracy projektowej, kreatywny problem-solving, ramy i działanie administracji krajowej – interdyscyplinarna wymiana doświadczeń.
Warsztaty inspirowane doświadczeniami z korpo, gdzie ogromna ilość rozwiązań mających zapewniać workflow wzajemnie ze sobą koliduje, narzędzia ukierunkowane na oszczędzanie czasu potrafią pożerać wiele godzin w tygodniu i co najważniejsze, jakie sposoby wykorzystywane są w tym nastawionym na efektywność ekosystemie, oraz jakie pozytywne i negatywne wnioski to dla realizacji projektów może nieść, szczególnie zwracając uwagę na strukturalną ingerencję konkretnych aplikacji w kwestie m.in. hierarchiczności i inkluzywności.

Drugim szerokim pasmem doświadczeń są mikroprzestrzenie o decyzyjności, których istnienie wpisane jest w prawo – dzieląc się rzadką w aktywizmie politycznym perspektywą na udzielanie się weń, a również podkreślając ich znaczenie, spróbuję przedstawić również swoją perspektywę na pewne mezalianse zapisów prawa. Kreatywny problem solving jest szeroką ręką, bez której żadna inicjatywa z ograniczonym budżetem nie mogłaby sobie poradzić, wielopoziomowo spoję jego wagą kwestię administracji krajowej z rozwiązaniami pracy.

Warsztat zielarski – poznaj rośliny Nory219a.
Poznamy rośliny, które rosną w Norze, nauczymy się o medycznym zastosowaniu roślin jadalnych, drzew i chwastów i w ciekawy sposób nawiążemy więź z naszym otoczeniem.

Naturalne wiązanie kadzideł i tytonie zielskie – Rozkwity.
wspólne przygotowywanie naturalnych wiązanych kadzideł albo tytoni zielskich. To jest prosta sprawa i spoko alternatywa dla palo santo (które jest na wymarciu) czy białej szałwi i dla zwykłego tytoniu produkowanego przez ogromne koncerny wykorzystujące ludzi i niszczące naturę.

Hatha Yoga.

Jak zrealizować dobry livestream z wydarzenia? – Marta i Konrad z Greenpeace.
1. jak sprawdzić prędkość Internetu przed livem i zdecydować czy da się go zrobić
2. jak sprawdzić gdzie są nadajniki sieci komórkowej i na tej podstawie decydować, czy i skąd live
3. przegląd potrzebnego sprzętu
4. na co zwracać uwagę pod kątem dźwięku, jak się ustawić, żeby nie wiało w mikrofon, co z nim zrobić, żeby w niego nie wiało
5. na co zwracać uwagę pod kątem obrazu
6. co pokazywać, żeby zainteresować oglądających

Wspinaczka segment 4: wiedza o drzewach, wrzucanie się i zakładanie punktu, lonże.

4.06 Piątek

Krąg empatii połączony z pisaniem, czytaniem albo tłumaczeniem haiku.

Nora219a Zine – stwórzmy wspólnie zina.
stwórzmy coś razem! Na tych warsztatach dowiecie się, jak zrobić zina (małą gazetę DIY) i uchwycić kawałek Nory na papierze. Tematem może być wszystko – doświadczenia z Nory, rozmyślania o queerowym feminizmie, bazgroły, poematy o drzewach, obrazy – wszystkie przejawy kreatywności dozwolone! Możecie również stworzyć zina na własny wybrany temat.
Uwaga: zapewniamy materiały, ale fajnie byłoby, jeżeli  macie pod ręką takie materiały, jak stare gazety, czasopisma, markery itp. i jesteście w stanie zabrać je ze sobą.

Permakultura a inspiracje leśne.
Podczas tego krótkiego (2 godz +) wstępu do Permakultury, skupimy się przede wszystkim na tym, jak wielką inspiracją w dążeniach do samowystarczalności może być las naturalny. Poznamy wartości leżące u podstaw permakultury i (w zarysie!) wynikające z nich metody projektowania ogrodów i siedlisk. Razem będziemy bacznie obserwować organizm, którym jest las naturalny i wyciągać wnioski pomocne w naszych przyszłych ogrodniczych projektach.

Hatha Yoga.

Podstawy wspinaczki.

Wspinaczka segment 5: utrwalenie ratowania, zakładanie i używanie trawersów, system bloczków.

5.06 Sobota

Porozumienie Bez Przemocy – NVC – Skrzypologia.
NVC, choć przez wielu ludzi jest traktowane jako metoda komunikacji, tak naprawdę jest radykalnym sposobem widzenia świata i funkcjonowania w nim, bliższe jest filozofii zawierającej praktyczne elementy komunikacji. Opiera się na przekonaniu, że wszyscy ludzie mają takie same potrzeby i różnią się wyborem strategii ich zaspokojenia. Niestety, przez pewne przyzwyczajenia, przekonania i normy kulturowe wiele strategii, które obieramy w życiu, jest nieskuteczna.

Twórca NVC, Marshall Rosenberg, nazywa je tragicznymi strategiami. Np. pragnąc głębszej relacji z bliską nam osobą wykrzykujemy pretensje pod jej adresem, a ona zaczyna się bronić i wynika z tego kłótnia, podczas gdy oboje potrzebujemy bliskości i połączenia. Fundamentem NVC jest także przekonanie, że człowiek ma naturalną potrzebę dawania z serca, i poświęcając się dla kogoś tylko potęgujemy cierpienie w świecie, podczas gdy możemy najpierw zaspokoić swoje potrzeby, co pozwoli nam dzielić się tym, co mamy z radością i lekkością. Podczas warsztatu nakreślimy podstawy NVC, dzielimy się podstawowymi narzędziami, służącymi do odbudowywania głębokiego kontaktu przede wszystkim ze sobą, a w dalszej kolejności z innymi.

Feministyczne warsztaty z haftowania cipek – Feminitka.
warsztaty z haftowania polegające na narysowaniu i wyhaftowaniu samodzielnie obrazka 10cm, na tamborku, metodą haftu płaskiego-rozłupanego.

Pisanie pocztówek do więźniów i więźniarek politycznych.
zbyt wielu z naszych przyjaciół_ek przebywa w więzieniach – napiszmy dla nich pocztówki, aby trochę podnieść ich_je na duchu!

Hatha Yoga.

Wspinaczka segment 6: konstrukcje – skypod, tripod, bipod, monopod, platformy!

6.06 Niedziela

Wspinaczka segment 7: kontynuujemy konstrukcje! – skypod, tripod, bipod, monopod, platformy.